web analytics

Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir ?

Diyabet Hastalığı (Şeker Hastalığı) , insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu oluşan, ömür boyu süren bir hastalıktır. Vücutta kan şekerinin yükselmesine neden olur. insülin, pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan bir hormondur. Kandaki glukozun (şekerin) yükselmesine neden olur. insülin olmadan, vücudumuz alınan gıdaları istenilen şekilde kullanamaz. Eğer insülin hormonu tamamen eksikse bu diyabeteTip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet)” denir. Genellikle çocuk veya genç yaştaki hastalarda görülür. Eğer insülin hormonu var, ama miktarı azsa veya dokularda insüline karşı direnç varsa, bu diyabete de “Tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet)” denir. Genellikle 35 yaşından sonra görülür.

Diyabet Hastaları Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı ?
Tip 1 diyabetli hastalar yaşam boyu insülin kullanmak zorundadırlar. Tip 2 diyabetli hastalar ise diyet, egzersiz ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Gerekirse hastalığın ilerleyen dönemlerinde insülin kullanabilirler.

Günümüzde diyabet salgın gibi hızla yayılan bir hastalık durumuna gelmiştir. Geniş araştırmalar haftada 5 gün 30 dk tempolu yürüyüşün diyabet riskini %30 azalttığını göstermiştir. Yapılan egzersizler ve fiziksel aktiviteler hem diyabet riskini azaltır, hemde diyabetik hastalarının şeker kontrolünü artırır.

Şeker hastalığı riskini azaltmak, şeker hastalığını önlemek için bazı özel tedbirler alınabilir. Ofis ortamında masa başında çalışanlar, bilgisayar başında uzun süre geçirenler, oyun oynayarak saatlerini harcayan çocuklarımız için risk her zaman devam etmektedir. Bu durumlarda planlı fiziksel aktivite, egzersiz yada gün içinde hareket etmenize olanak sağlayacak aktiviteler yapmak gerekir.

Peki ofis ortamında uzun zaman geçiren bireyler neler yapabilir ?
Ofise arabayla gidenler, arabayı uzak bir noktaya park ederek, ofise yürüyebilir. Mümkünse asansör yerine merdiven kullanmak. Ofis ortamında telefon yada e-mail yerine, yürüyerek ofis arkadaşının yanına gidip iletişim kurmak size gün için için 200-250 kalori avantaj sağlayacaktır. Öğle aralarında yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş büyük katkı sağlayacaktır. Öğle yemeklerini atlamamak, özellikle ara öğünlerde yağ zengini atıştırılan gıdaları tüketmemek gerekir.

Fiziksel aktiviteler o kadar önemlidir ki, Uluslararası Diyabet Kongresi ‘nde açıklandığı gibi hastalık genlerimizde kodlanıyor ve çevresel faktörlere göre genler değişiyor. Son dönemde İsveç’te yapılan bir araştırmada, bireyler egzersiz programına tabii tutuluyor. Bu araştırmalarda diyabet ve obezite için bakılan 21 genin 3’te 1’inde fonksiyon değişikliği oluyor. Genlerde kronik hastalık bulunsa da bu aktiviteler riski azaltıyor.

Bu yazımızda diyabet nedir? Diyabet türleri nelerdir? Diyabeti önlemek için neler yapılabilir? Diyabet riski nasıl azaltılır? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Yazımızda diyabet.gov.tr’den alıntılar yapılmıştır.

Lütfen yorumlarınızı ve önerilerinizi sitemiz ziyaretçileriyle paylaşın.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 5 votes)
Diyabet Nedir?, 9.0 out of 10 based on 3 ratings

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>