web analytics

Ramazan’da İftarda ne yemeli ?

Aşırı sıcaklarla boğuştuğumuz bugünlerde Ramazan ayı özellikle oruç tutanlar için gerçekten çok zorlayıcı geçiyor. Özellikle sağlık problemleri olanlar, oruç tutuyorlarsa dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü yorulan bünye ve gün boyunca su ve mineral kaybı sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle sahur yemeğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Peki uzun süre aç kalan bünye için iftarda ne yemeli ?iftar yemegi Ramazanda İftarda ne yemeli ?

Hiç şüphesiz ki iftar menünüzde aşırı yağlı ve ağır yemeklerden ve hamur işinden kaçınmanız gerekiyor. Yemek sonrası ağır tatlıları tüketmemeniz gerekiyor. Yemek sonrası siyah çay yerine rezene çayı, bitki çayı veya yeşil çay gibi alternatif bitki çayları içebilirsin. Hem şişkinliğiniz alacaktır hemde hazmı kolaylaştıracaktır.

İftarda yemeklere baharat katmak şişkinliği artırır, hazmı da zorlaştırır. Sebze veya et yemeklerinize zerdeçel ve kimyon katılabilir.
Sütlü tatlılarına yada bir bardak suya tarçın atmanız sizi tok tuttuğu gibi sindiriminize de yardımcı olacaktır.
Yemek esnasında güzel yeşil bir salata size eşlik edebilir. Salatanıza limon ve sirke atarsanız yine sindiriminize yardımcı olur. Aynı şekilde yemeklerde nane ve dere otu kullanımı sindirme yardımcı olduğu gibi şişkinliğinizi azaltır.

Tüm gün susuz kaldığınız için iftardan sonra bol su için. Yine sindirime yardımcı olma özelliğinden dolayı suyu içine bir miktar nane ve limon katarak tüketebilirsiniz. Böylece hem su ihtiyacınızı gidermiş olursunuz hemde ferahlatıcı özelliği ile sizi rahatlacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ramazan'da İftarda ne yemeli ?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings Gelen aramalar: iftarda ne yemeli,iftarda ne yenir,ramazanda iftarda ne yemeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>