web analytics

Sindirim Zorlukları, Kabızlık Tedavisi

Kabızlık nedir ? Kabızlık tedavisi, sindirim zorlukları, şişkinlik giderici;

Özellikle bayanların ve birçok erkeğin korkulu rüyası kabızlıktır. Kabızlık dışkılama sıklığınızın azalması veya dışkılamada güçlük çekmenizdir. Dışkılama sıklığı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Uzun süren kabızlık kişide şişkinliğe ve dolayısıyla rahatsızlık vermeye başlar. Bu durum kişinin tüm psikolojisini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. En az 2-3 gün süreyle tuvalete çıkamama sorunu dışkıda sertleşmeye neden olur. Bu da çıkış sırasında ağrı yapabilir. Tuvalete çıkamama hissi kişinin rahatsızlık hissetmesine neden olduğundan, tuvalet hissi gelmeden tuvalete giderek kendini zorlamaya çalışması da çok sakıncalı bir durumdur. Kişiden kişiye göre değişen bir durum olduğundan 3 günde bir de tuvalete çıkılabilir, her gün de bu nedenle kişi kendi kendini strese sokmamalıdır. Peki kabızlık hangi durumlarda ortaya çıkar ?

Posalı ( lifli) besinleri az tüketmek,
Fazla şeker tüketimi,
Az su tüketimi,
Bağırsaklarda ki iltihaplanma,
Uzun seyahatler yada dışkılamayı erteleme,
Bazı ilaçların yan etkileri,
Şeker hastalığı, parkinson, hemoroit,

vb. durumlarda kabızlık görülebilir.

kabizlik sorunu siskinlik sindirim Sindirim Zorlukları, Kabızlık Tedavisi

Şişkinlik giderme ve kabızlık tedavisi için günlük yaşantınızda hayatınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Yatarken mutlaka 2 bardak su için. Tüm gece susuz kalan vücut, vücut bünyesinde ki suyu tükettikten sonra, en son bağırsaklarda ki suyu kullanır. Bu da dışkıda katılaşmaya neden olabilir. Sabah kalktığınızda idrarınız koyu renk ise kabız olmuşsunuz diyebiliriz. Bu nedenle günlük su tüketiminize dikkat edin. İdrarın normal şartlarda açık sarı olması gerekmektedir.

Su içemiyorum diyorsanız;
Bir sürahi suya yeşil elma dilimleri, limon dilimleri yada taze nane yaprağı koyarsanız sizi daha çok su içmeye teşvik edebilir. Aynı şekilde kırmızı elma dilimleri, tarçın koyulan su yada meyve çayı tüketirseniz sizi rahatlatacaktır. Unutmayın ki siyah çay kabızlığı tetikler. Aynı şekilde sodalı içecekler de zararlıdır.

Meyve ve sebze posalarının suda çözülmesi sindirimi hızlandırır. Tahılı da kabuklarıyla birlikte tüketmeniz bol dışkı elde etmenizi sağlayarak, sindirimi hızlandırır. Böylece bol dışkı bağırsaktan hızlı geçer. Ekmek tercihinizi de tam buğday ekmeğinden yana yapabilirsiniz. Kış meyvelerinden portakal ve mandalina lif içerdiğinden sindirim sisteminize fayda sağlayacaktır.

Lokmalarınızı iyice çiğneyerek tüketin,
Prebiyotik yoğurtların veya prebiyotik sütleri tercih etmeye özen gösterin,
Şeker oranı yüksek besinleri tercih etmekten kaçınmalısınız,
Kuru baklagilleri ( nohut, kuru fasulye, mercimek), kepekli tahılları( kepek ekmeği, bulgur, kepekli pirinç, makarna)
Kabuklu yenebilen sebze ve meyveler,

sindirim sisteminizi düzenleyerek, kabızlık tedavisinde ve şişkinlik giderme de etkilidir.

Sizlerde tecrübelerinizi bizlerle paylaşarak okuyucularımıza katkıda bulunabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sindirim Zorlukları, Kabızlık Tedavisi, 9.5 out of 10 based on 2 ratings Gelen aramalar: şişkinlik giderici

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>